Personel IFF System

Personel IFF System

Dost veya Düşman Tanımlama (IFF)

        IFF (Identification Friend or Foe System) prosedürleri, Hava Savunma operasyonlarında uçak tanımlamasının birincil olumlu araçlarıdır. IFF prosedürlerinin doğru kullanımı, düşman uçağının hızlı bir şekilde devreye girmesini kolaylaştırır, Hava Savunma varlıklarını korur ve dost uçaklara olan riski azaltır. Bir uçak uçtuğunda, pilotlar, diğerlerini dost bir uçak olarak tanımlayabileceği IFF sistemine bir kod eklenir. IFF sistem cihazları, silahlı kuvvetler için sabit ve vazgeçilmez bir envanter unsuru oluşturmaktadır.

Combat Identification, savaş alanında tespit edilen nesnelerin doğru bir karakterizasyonunun, yüksek güven, zamanında taktiksel seçeneklerin uygulanması ve silah kaynaklarının ortaya çıkabileceği ölçüde gerçekleşmesidir. Yapılması gereken duruma ve taktiksel kararlara bağlı olarak, bu karakterizasyon en azından “dost”, “düşman” ya da “tarafsız” olarak sınırlandırılmayacaktır. Savaş tanımlama işlevleri, işbirlikçi ve işbirlikçi olmayan tanımlama yeteneklerini kapsar.

Güvenilir ve güvenli pozitif tanımlama (ID) sistemleri deniz ortamında savaş yönetiminin temel unsurlarıdır. Silahın istihdamı için arkadaşı düşmandan ayırt etmenin yanı sıra, Deniz Kuvvetleri savaş grubu hava savunma yönetimi ve hava trafik kontrolü için güvenli, dirençli Dost veya Düşman (IFF) sistemleri gerektirir. Tanımlama çok yönlüdür ve birkaç sensörden alınan bilgileri içerir.

FF sistemi, düşman kuvvetlerinden ve nötr nesnelerden kendi birimlerinin ayırt edilmesi amacıyla kullanılmaktadır. Bu nedenle, egemenlik için belirleyici bir değere sahip olduğu ve koalisyon üyeliğini sergileyen bir özellik olduğu düşünülen bir unsurdur. Yukarıdaki tüm nedenlerden ötürü, her türlü personel iff system  en iyi savunma sistemleri için bile çok ağır sonuçlar doğurabilecek bir gizli değerin çözümleri olarak kabul edilir.

Strobe Aydınlatma Nedir?

Bir strobe, çok kısa ve yoğun yanıp sönen ışık serisi veren bir cihazdır. Bu darbeler, mekanik veya elektrikli yollarla sağlanabilir. Işık darbeleri, flaşların frekansını (hızını) değiştirerek, eylemin aralıklı olarak veya donma hareketinin tamamında görünmesine neden olabilir. Eğlence endüstrisinde kullanılan strobe aydınlatma genellikle elektriksel olarak özel bir flaş lambaları (normalde Xenon dolu flaş tüpü) kullanılarak veya bir lambanın önünde metal kepenkler kullanılarak (normalde hareketli ışıklarda kullanılır) üretilir.

Strobe Aydınlatmanın Teknik Yönleri

Makine görme uygulamaları için hem sürekli aydınlatma hem de strobleme teknikleri kullanılabilir. Ampulleri yeterince doğrulamak ve saymak için hareketi 200 mikrosaniyede dondurmak mümkündür. Makine görüşüne uygulanan ve orijinal olarak portre fotoğrafçılığından esinlenen strobe light çoğu zaman harici bir olaya zamanlanmış yüksek hızlı nesne incelemesi içerecek şekilde gelişmiştir.

En yaygın vizyon aydınlatma kaynağı türleri LED, kuvars halojen, Xenon ve sadece floresan LED ve Xenon kaynakları, strobing için çok uygundur. Floresan aydınlatma, geniş alan, minimum ısı çıkışı gerektiren sürekli aydınlatma uygulamaları için en uygundur.

Sürekli-Açık Aydınlatma

Sürekli ya da % 100 görev döngüsü aydınlatması en yaygın görme aydınlatması biçimidir. Görev döngüsü (zaman / toplam süre x% 100) olarak tanımlanır.

Sürekli görüş vizyonu aydınlatmasının birincil avantajı, genel olarak aynı zamanda nispeten düşük maliyet anlamına gelen uygulama ve kullanım kolaylığıdır. Web veya gerçek zamanlı video izleme ve kaydetme gibi sürekli denetim gerektiren uygulamalarda gereklidir. Sürekli görüş aydınlatmasının iki önemli dezavantajı, yüksek hızlı uygulamalarda ve ısı birikiminde yoğunluk olmamasıdır.

Örneğin, yüksek hızlı bir konveyör hattındaki şişeler gibi hızlı hareket eden nesnelerin incelenmesi sırasında, kameranın maruz kalma süreleri, bir kontrolün sonuçlanması için gerekli olan minimum bir pikselden daha az olana kadar hareketi dondurmak için önemli ölçüde kısaltılmalıdır. Telafi etmek için, ışık yoğunluğu orantılı olarak arttırılmalıdır, ancak ısı birikiminin zararlı etkileri nedeniyle sürekli aydınlatmanın yoğunluğundaki artışın pratik bir sınırı vardır.

Strobe Aydınlatma Modelleri

Yaygın olarak kullanılan iki aydınlatma strobe modeli vardır: Basit düşük akımlı ve yüksek enerjili aşırı akım sürücü. Her iki durumda da, ışık parlaması tipik olarak, çoklu, harici periyodik olaylara tepki olarak kamera pozlama periyodu ile koordine edilir. Flaş zamanlama, frekans (tekrarlama veya flaş oranı) ve süre (darbe genişliği), flaş denetleyicinin dahili devresiyle veya harici olarak bir kamera tarafından üretilen bir tetikleme olayı veya yerinde bir yakınlık sinyali ile belirlenir.

Modeller arasındaki birincil farklar şunlardır:

  1. Işık flaş süresiyle kamera pozlama süresine göre değişiklik.
  2. Flaşa güç vermek için kullanılan akım seviyeleri.
  3. Flaş sırasında birim zaman başına mevcut aydınlatma yoğunluğu.

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Stroboskopik aydınlatma efektlerini kullanırken, önemli bir konu güvenlik olmalıdır.

Epilepsi ve fotosensitiviteye sahip bazı kişiler, yanıp sönen veya strobe ışığa maruz kaldığında bir nöbet geçirebilir.

Görme bozukluklarına yol açabilir

Stroboskopik ışıkların kurulmasına ve çalıştırılmasına sadece yetkili kişilerin girmesine izin verilmelidir.

Flaş hızını saniyede 4 saniyenin altında tutulmalıdır.

Tüm personel, mürettebat ve serbest çalışanlar, program / etkinliğe dahil edilmeleri için stroboskopik ışık kullanılmadan önce uyarılmalıdır.

Bu etkilerin kullanımı sırasında mevcut olma konusunda endişe duyan personel, mürettebat veya serbest çalışanların, kullanımdayken kendilerini alandan uzak tutmaları sağlanmalıdır.

Gerektiğinde izleyicileri ve izleyicileri bilgilendirmek zorundadırlar.

Birden fazla flaş ışığının kullanıldığı yerlerde, flaşlar senkronize edilmelidir.

Aydınlatma kaynağı ile mevcut olanlar arasındaki mesafeyi en üst düzeye çıkarın ve flaş lambalarını mümkün olduğunca kafa yüksekliğinin üzerine yerleştirin.

Mümkünse, ışıklar, duvarlardan ve tavanlardan sektirilmeli veya diğer yollarla yayılmalı ve böylece parlama azaltılmalıdır.

Koridorlarda veya merdivenlerde kullanılmamalıdırlar.

Uzun süreli strobe aydınlatmanın çalışması önlenmelidir.