Mete-19

METE-19 ELEKTRO-OPTİK GÜNDÜZ/GECE GÖRÜŞ SİSTEMİ

EfeBey Savunma olarak güvenlik güçlerimizin muharebe sahasındaki ihtiyaçlarına yönelik olarak yerli ve milli imkanlar ile en verimli çözümleri sunmak ana hedefimizdir.

Muharebe sahasının değişken ortamında her durum benzersizdir ve farklı ihtiyaçları vardır. Uzun menzilli gözetleme ve neticesinde hedeflerin belirlenmesi ve etki altına alınarak imha edilmesi günümüz muharebelerindeki ana hususlardan bir tanesidir.

METE-19; yüksek çözünürlüklü görüntüleme teknolojisi ile ağır sislerden karanlığa kadar neredeyse her ortamda ileri seviye gözetleme, durumsal farkındalığı arttırma, çepeçevre çevre savunma ve 7/24 tehdit algılaması sağlayan, muharebe sahasında TSK ve Emniyet güçlerimizin gözü olacak gelişmiş bir  elektro-optik gündüz / gece görüş sistemidir.

METE-19 gündüz veya gece olumlu hava koşullarına ilave olarak, görüş mesafesinin sınırlı olduğu olumsuz hava koşullarında (sis, pus, vs.) veya görüşün zayıf veya sınırlı olduğu muharebe şartlarında (toz, duman, alev, vs.) yüksek algılama performansına sahiptir. Gündüz parlak renkli görüntü, gece ve kötü görüş şartlarında açık gri tonlamalı görüntü ve sahip olduğu yüksek hassasiyet ve çözünürlük ile uzak mesafeden hedeflerin tespiti, teşhisi ve tanımasını yapar. Kullanıcıya önce görme, önce anlama, önce hareket etme ve nihayetinde imha etme imkanı sağlar.

METE-19 gündüz, gece ve kötü görüş şartlarında uzun menzilli gözetlemenin yanında, tespit edilen hedeflerin hava ve kara unsurlarının sahip olduğu silah sistemleri ile doğrulukla etki altına alınması için koordinatlarının belirlenmesi ve mesafelerinin tespit edilmesi ve nihayetinde işaretlemesi  için tasarlanmıştır. Tek bir butona basılarak hedefin mesafesi ve koordinatı (hem kara ateş destek vasıtaları hem de hava kuvvetleri unsurlarının istediği şekilde) bulunabilmektedir.

METE-19 sahip olduğu kablosuz bağlantı özelliği sayesinde muharebe sahası dışında bulunan karar vericilerin de herhangi bir yerden gerçek zamanlı ve şifreli olarak görüntüyü izlenmesine ve anında karar vermesine  imkan sağlar.

METE-19’un  tüm kontrolleri özel olarak tasarlanmış kumanda birimi üzerinden gerçekleştirilir. Sahip olduğu 6 m. uzunluğuna çıkabilen üç ayak sayesinde farklı türdeki zırhlı ve zırhsız araçlara entegre edilebilmekte olup montajı ve taşınması son derece kolaydır. Monte edildiği araç ile birlikte boyu toplamda 8 m. olmakta ve güvenlik kuvvetlerine sütre gerisinden, emniyetli bir şekilde düşman ateşine maruz kalmadan gözetleme imkanı sunmaktadır.

METE-19 şok, titreşim, sıcaklık ve toz / su girişine karşı uluslar arası MIL-STD-810F askeri değerlerini karşılamakta olup muharebe sahasının en zor şartlarında görev yapmaya hazırdır. Hafif ve kolay taşınabilir bir yapıda olması, bir kişi tarafından kolayca kurulup çalıştırılabilmesi, 12-24 V DC araç aküleri ile veya sabit kullanımda 220 V AC şehir şebekesiyle beslenebilmesi, minimum odaklama mesafesinin düşük olması, kötü arazi ve hava şartlarından etkilenmeksizin sürekli çalışabilecek bir yapıda olması, düşük gürültü düzeyine sahip olması ve yüksek çözünürlükte net görüntü sağlaması nedeniyle askeri ve sivil amaçlar için ideal bir uzak mesafe keşif ve gözetleme sistemidir.