Hidrolik Kapı Açıcı

Hidrolik Kapı Açıcı

Hidrolik Kapı Açma Mekanizması Nedir?

Savunma sanayi ve arama kurtarma çalışmalarında, zaman kaybetmeden müdahale edebilmek için özel ekipmanlar kullanılır. Arama ve kurtarma çalışmalarını yürütmek amacıyla her türlü depo, sığınak, ev gibi alanların kitli olan kapılarını açmak için kullanılan ekipmanlara Hidrolik kapı açma mekanizması denir. Bu mekanizmaların asli görevi; yüksek basınç ile sağlanan itme gücü ile 13 tona kadar olabilen hacme sahip kapıları açabilir. Genellikle emniyet teşkilatı, arama kurtarma ekipleri ve itfaiyecilerin sıklıkla kullandıkları ve işlerini oldukça kolaylaştırmaya yönelik tasarlanmıştır. Set halinde tasarlanan bu ürün birbirine uyumlu ve birbirini tamamlayan ekipmanlardan oluşur.

Hidrolik Kapı Açma Mekanizmalarının Özellikleri Nelerdir?

            Hidrolik kapı açıcı mekanizmalar genellikle birkaç ekipmandan oluşan setler halinde olur. Bunların en önemli işleve sahip olanları, 13 ton ağırlığı itme gücüne sahip kapasiteli ve sivri çeneli kriko, Krikonun basıncını sağlayan hidrolik bir pompa, Hızlı birleştirmeye uyumlu kaplın hortum, ile plastik çekik ve kapı aralama levyesinden oluşur. Hidrolik kriko ucuna bağlanmış çene ile kapı arasına sokulur. Bu esnada plastik çekiç ile çene dövülerek kapı ile kasa aralığına iyice yerleşmesi sağlanır.

 

Hidrolik el pompası ile mekanizmaya basınçla pompalama işlemi yapıldığında mekanizma çalışmaya başlar ve piston ucundaki çene kapıya tutunur. Bu sayede piston üzerinde itme işine yarayan kafa ile kapı hızlıca itilerek, aralanması veya açılması sağlanır. Güçlü itme gücüne sahip çene yapısıyla birden fazla kilitli kapı kolaylıkla açılabilir. Kasa ile kapı arasına yerleştirilen mekanizma ile kolaylıkla birbirlerinden ayrılması sağlanır. Islak koşullarda bile rahat kullanım özelliğine sahiptir.

Hidrolik Kapı Açma Mekanizmasının Arama-Kurtarma Çalışmalarındaki Önemi

Arama ve kurtarma çalışmaları zor ve meşakkatli bir iş olup titizlik ve disiplin gerektiren önemli bir görevdir. Arama-kurtarma çalışmaları genellikle ekip işbirliği içerisinde ve koordineli bir şekilde yapılır. Az bir zamanda bütün ihtimaller değerlendirilerek vakit kaybetmeden hareket edilmesi gerekir. En ufacık yapılan bir hata maalesef üzücü sonuçlara sebep olabilir. Özellikle kırsal alanlarda, köy veya dağlık bölgelerde birçok gizli noktalar veya depo olarak kullanılan yerler bulunabilir. Zaman kaybetmeden bütün olasılıklar değerlendirilerek, her noktanın aranması gerekebilir. İşte bu aşamada Hidrolik kapı açma mekanizmalarının önemi büyüktür.

Kullanılan bu mekanizmalar sayesinde her türlü kilitli kapı kolaylıkla açılarak vakit kaybetmeden arama yapılmasına olanak sağlanır. Genellikle terör eylemlerinin yoğun olduğu bölgelerde, askeriyenin saklanılan her türlü silah ve mühimmatları bulması açısından kolaylık sağlamaktadır. Emniyet teşkilatına bağlı polislerin her türlü şüphe ile gittikleri adreslere kolaylıkla araması amacıyla bu mekanizmaları kullanırlar. Özellikle, hırsızlık, uyuşturucu saklanmasına yönelik operasyonlarda, hızlı ve sessizce kilitli kapının kasasından ayrılarak açıkmasını sağlar. Ayrıca; aniden çıkan yangınlarda, kilitli kalmış kişilerin vakit kaybetmeden kurtarılması bakımından da mutlaka kullanılması gereken ekipmanlardır.

Hidrolik Kapı Açma Mekanizmalarına Nasıl Ulaşılır?

Son yıllarda artan terör olayları hırsızlık ve kaçakçılık suçlarının artması ile Savunma organlarımızda önemli yenilikler yapılmaya başlanmıştır. Hidrolik kapı açma mekanizmaları üretiminde faaliyetlerine yeni başlamış olan Efe Bey savunma sistemleri, savunma ve arama-kurtarma çalışmalarında tecrübe sahip kişiler tarafından kurulmuştur. Firma kurucuları eski polis ve asker kökenli eğitimli ve tecrübeli kişilerden oluşmaktadır. Yılların tecrübesi ile edinmiş oldukları deneyimleri bu alanda paylaşmaktan gurur duymaktadırlar. Emniyet mensubu, savunma sanayi ve arama-kurtarma ekipleri gibi önemli kurumların kullanıma sunulan bu özel mekanizmalar CE gibi kalite standartları belgesine sahiptir. Hidrolik kapı mekanizmaları hakkında detaylı bilgilere sahip olmak ve önemli setlerden satın almak için efebeysavunma.com sitesini ziyaret edebilirsiniz.